• ارسال شده در :

دو بال کودک به نام مهد و خانواده

بسم الله الرحمن الرحیم 

مهد محلی برای نگهداری و پرورش کودکان خردسال ِ پیش از مدرسه است که در گذشته از طرف والدین شاغل استقبال بیشتری میشد؛ اما امروزه با توجه به مسائلی همچون: کوچک تر شدن فضای خانه و نیاز به فضای بزرگ برای بازی و تحرک، بسته بودن خانواده ها در محل زندگی و ارتباط با همسایگان و حتی بستگان، نیاز به بازی و ارتباط کودک با همسن و سال خود و جلوگیری از آسیب های وابستگی به تلویزیون و بازی های رایانه ای، کسب مهارت هایی که شرایطش در خانه فراهم  نمی‌شود و به صورت کلی اجازه کودکی در دوران کودکی به کودک داده نمی شود؛ ضرورت مهد اَمری انکارنشدنی است. 

در این متن منظور ما از مهد، مهد قرآنی است؛ مهد قرآنی، علاوه بر مسئولیت مراقبت و نگهداری و پرورش کودک، در زمینه انتقال مفاهیم دینی و قرآنی به کودکان هم فعالیت دارد که اولین نقطه آن ایمان است. برخلاف تصور عموم مردم، در مهد قرآنی چیزی به عنوان آموزش مستقیم نداریم. 
در واقع فعالیت مهد قرآنی، با محوریت بازی و ارتباط با مسجد است. انتقال  بسیاری از مسائل برای کودکان با ایجاد خاطره سازی قابل انجام است. حال این خاطره خوب اگر در فضاهای معنوی و روحانی صورت گیرد تاثیر خاطره ی خوب بر ذهنشان تا سالیان دراز به یادگار خواهد ماند.

کودک برای رشد و بالندگی به دوبال نیاز دارد و این مهم از یک طرف به مهد و از طرف دیگر به خانواده متصل است. در واقع اثر زحمات دو طرف به ارتباط مستقیم هماهنگی بین شان مربوط می شود. پرورش کودک در مهد، اگر با همراهی خانواده نباشد، پرورش مطلوب کودک را نمیتوان انتظار داشت. مهد و خانواده باید هم پا و هم راستا باشند زیرا اصلاح در تغییر رفتار کودکان با گذر زمان بر می‌گردد.

لذا در راستای هماهنگی دو بال رشد کودک، پیشنهاداتی جهت ارتباط مستمر مهد و خانواده، قابل ارائه و عملیاتی می باشد که به شرح زیر است ؛ 

١_ برگزاری اردوی خانوادگی؛ برای مثال ارتباط با طبیعت. مهمترین هدف این اردو باهم بودن اعضای خانواده است، امروزه به علت مشغله های فراوان، متاسفانه والدین وقت چندانی برای کودک نمی‌گذارند، در واقع مهد با ایجاد فضای مناسب، لحظات شیرین و به یادماندنی را برای کودکان مهد فراهم می‌کند و چه بسا خانواده کودک. 

٢_ کارگاه مادر و کودک؛ این کارگاه با محوریت بازی مادران با کودکان است. بازی های دسته جمعی کودکان و مادران و مربیان. این کارگاه به مناسبت جشن های مختلف ملی و مذهبی قابل برگزاری است. بازی های مختلف و فراوانی می‌شود انجام داد برای مثال مسابقات طناب کشی، وسطی، بازی چشم بسته (تشخیص مادر با چشم بسته و بالعکس)، دو، قائم موشک و... 

٣_ مشاوره خانواده؛ مشاوره ای با سه ضلع: مربی، مشاور و خانواده. درواقع تعامل خانوده با مربی و مشاور باید همیشگی باشد. کودک از پدر و مادر الگو می‌گیرد، تا در خانواده تغییری صورت نگیرد، رفتارهای غلط کودک قابل اصلاح نخواهد بود. یکی از نکات قابل توجه در این قسمت مشاور است، که بتواند بر اساس دین اسلام مشاوره بدهد یعنی توانایی ارائه سبک زندگی اسلامی و چگونگی پیاده سازی آن در زندگی را ارائه بدهد. 

۴_ دوره های تربیتی؛ این دوره جهت مهارت افزایی خانواده و کودک انجام میگیرد و بر اساس آیات قرآن و روایات اهل بیت علیهم السلام می باشد. برای مثال چگونگی ایجاد صفات صداقت، شجاعت، صبر، ایثار، مسئولیت پذیری و...  که با دادن راهکار های مختلف از طریق بازی ها و قصه و تعاملات والدین با یکدیگر قابل انجام می باشد.

امید است با تعامل مستمر و هماهنگی بین مهد و خانواده، از کودکان امروز سربازانی انقلابی برای اسلام تربیت کرد. 

اشتراک گذاری در :