• ارسال شده در :

مساجد؛ دروازه هایی به جامعه مهدوی


در چندماه اخیر همه گیر شدن بیماری کرونا، به عنوان چالشی که نه بزرگ تر از چالش های پیشین دنیا و نه چندان کوچکتر از آنهاست، بر فعالیت ها و سبک زندگی و حتی حالت روحی تک تک افراد جامعه جهانی سایه افکنده است. لزوم اجرای پروتکل های بهداشتی، افراد را درون خانه ها محصور و بخش عمده ای از فعالیت های روزمره را به فضای مجازی محدود کرده است؛ اتفاقی که اگرچه چندان باب میل نیست، اما به عنوان راهکاری گریز ناپذیر به نظر می رسد. به تبع آن، مدارس و دانشگاه ها به جای تدریس حضوری به تدریس آنلاین، ادارات و شرکت ها به دورکاری و حتی دولت ها به مدیریت مانیتورینگ روی می آورند. محافل مذهبی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و مساجد و کلیساها نیز به عنوان محلی که اجتماعات مردمی در آن ها برگزار می شود، بسته می شوند.
بشر امروز، که در عصر رنسانس از دروازه های معنویت به سوی ماده و واقعیت سوق داده شده بود، اکنون در آستانه ورود به دنیایی که ظاهرا مجاز و غیر واقعیست، قرار دارد. سوشیال مدیا یا شبکه های اجتماعی که بستر اجرای این مجازی سازی ها به شمار می روند، به عنوان یکی از ابزارهای تمدنی غرب علاوه بر قالب، دارای محتوی نیز هستند؛ لذا نمی توان آنها را غیر واقعی دانست و باید توقع داشت که اثرات مربوط به خود را بیش از پیش بر زندگی بشری بگذارند. بدین ترتیب جریانی شکل می گیرد که از طرفی روال های عادی زندگی را کنار زده، تلاش می کند سایر ابزارهای تمدنی را از دور خارج کند و نهایتاَ پاسخ مطلوب خود را در لفافه ارائه می دهد.
در بحبوحه ی این هجمه ی تمدنی غرب، سکانداری در جبهه مقابل باید با "مساجد" باشد. بارها از ظرفیت های فراوان مساجد، به عنوان اصلی ترین ابزار تمدنی اسلام، شنیده ایم؛ اما این بار فرصت مناسبی برای محقق کردن این جایگاه به وجود آمده است. شاید به جرات بتوان گفت "رزمایش مساوات و همدلی و کمک مومنانه" که مقام معظم رهبری عمل به آن را جلوه ای از جامعه مهدوی خوانده اند، مهم ترین ماموریت مساجد در روزهای کروناست. 
برخلاف روالی که مساجد را از محور محاسبات جاری حذف می کند، در هر محله یک مسجد باید میدان دار این رزمایش باشد تا با شناخت دقیق نیازهای همسایگان خود و تلاش برای برطرف کردن آنها، مدل جدیدی برای مدیریت پساکرونایی ارائه دهد و به تبع آن با تبدیل شدن به محل پر رونقی برای مراجعات مردمی، گامی جدی در راستای تحقق جامعه مهدوی بردارد. 

اشتراک گذاری در :